Wszystkich nauczycieli oraz uczniów zainteresowanych konkursem chcielibyśmy poinformować, że od X edycji zmienimy terminy organizacji Olimpiady, tak aby mieściła się w roku kalendarzowym. Dlatego tegoroczna IX edycja przebiegająca pod hasłem „Powstania i plebiscyt na Górnym Śląsku. Ludzie – miejsca – zdarzenia” będzie skrócona i odbędzie się na zmienionych zasadach – szczegóły: regulamin przejściowy i harmonogram.
Najważniejszą zmianą w tegorocznej IX edycji jest brak testu szkolnego oraz przeniesienie terminu finału na 16 grudnia 2019 roku.
Kolejne etapy wyglądają następująco:
- Czerwiec – ogłoszenie tematów prac pisemnych
- Do 15 września czekamy na zgłoszenia szkół, których uczniowie będą przygotowywać prace na wybrany przez siebie temat
- Połowa listopada zakończenie I etapu (przygotowanie prac oraz ich ocena przez komisję szkolną; wyłonienie trzech najlepszych prac w szkole)
- do 18 listopada należy przesłać elektroniczne wersje dokumentów i pracy na adres e-mail konkursu
- II etap – ocena prac przez jury Komitetu Olimpiady zakończy się ogłoszeniem finalistów 30 listopada
- III etap – dwustopniowy finał 16.12.2019 (jak dotychczas test z wiedzy oraz wystąpienie z prezentacją swojego tematu przed jury)
Literatura do testu finałowego będzie dostępna od 15 września. W następnym roku kalendarzowego czyli 2020 rozpoczniemy kolejną, X edycję. Od tego momentu test szkolny będzie odbywał się wiosną, tak aby uczniowie mieli więcej czasu na gromadzenie materiałów do swoich prac.
Przewodnik – najważniejsze terminy i dokumenty:
- Nauczyciel zgłasza udział uczniów w konkursie do 15 września.
- Nauczyciel pobiera formularze klauzul informacyjnych dla siebie i uczniów. Klauzule uczniów należy zebrać najpóźniej w dniu oddania pracy do komisji szkolnej.
- Komisja szkolna ocenia prace – 3 najlepsze prace, które uzyskały minimum 75 punktu w karcie oceny przechodzą do II etapu.
3.1 Skany:
- protokołu,
- kart ocen,
- klauzul podpisanych przez uczniów,
- klauzuli podpisanej przez nauczyciela,
- pracę w formacie pdf
należy wysłać na adres: slaskaolimpiada@gmail.com, (najpóźniej do 18.11.2019)
3.2 Oryginały:
- kart ocen,
- klauzul podpisanych przez uczniów,
- klauzuli podpisanej przez nauczyciela,
- pracy
należy dostarczyć na adres Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej ul. Ligonia 7/116, 40-036 Katowice (najpóźniej do 22.11.2019)
4. Po ogłoszeniu listy finalistów, należy pobrać ankietę – finalista jest zobowiązany do jej wypełnienia oraz przesłania skanu na adres: slaskaolimpiada@gmail.com, (najpóźniej do 6.12.2019) dostarczenia oryginału do Instytutu Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej ul. Ligonia 7/116, 40-036 Katowice (najpóźniej do 13.11.2019). Jest to podstawa do udziału w finale i wystawienia zaświadczeń.